Výzkumný tým z oddělení geomatiky se dlouhodobě zabývá moderními metodami sběru geodat a jejich využití při modelování zemského gravitačního pole, predikci globálních změn klimatu a detekci přírodních zdrojů a územním plánování.
V oblasti sběru otevřených dat řešíme především otázky technického a sémantického charakteru v oblastech územního plánování, dopravy, turistiky, zemědělství a zdravotnictví.
Dalšími z našich výzkumných oblastí jsou přímé zeměměřické metody – elektronické tachymetry, kombinované stanice GNSS – i nepřímé metody, mezi které patří laserové skenovací systémy (LSS), pozemní fotogrammetrie, letecká fotogrammetrie nebo dálkový průzkum Země.
Silné zastoupení máme v oblasti modelování zemského gravitačního pole, kde se věnujeme rozvoji matematického aparátu pro jeho modelování za využití různých zdrojů dat a zároveň hledáme alternativní možnosti jeho mapování.
Ve vícedimenzionálním datovém modelování spojujeme možnosti a přístupy několika vědeckotechnických disciplín. Náš tým se zabývá především modelováním z pohledu geověd, pohybuje se tedy mezi CAD, GIS, potažmo BIM a VGE, zkušenosti má i z 3D tiskem.
Seznam aktuálně běžících projektů a jmenný přehled projektů katedry geomatiky a výzkumného programu geoprostorová data najdete na této stránce, přehled projektů za dobu fungování geomatiky na ZČU naleznete na tomto odkaze. Realizaci transferu znalostí do praxe přibližuje tato stránka. Další informace o výzkumu naleznete na webu výzkumného centra FAV Nové technologie pro informační společnost.