Geomatika

Katedra geomatiky, Fakulty aplikovaných věd, Západočeské univerzity v Plzni

Chceš studovat Geomatiku

Když se řekne geomatika...
Jak geomatiku vidí...
Jak ji vystuduješ
Kdo Tě bude učit
Kdo u nás vystudoval
Geomatika v praxi

Už studuješ a zajímá tě, co je nového

Aktivity katedry
Studium
Předměty na Courseware
Závěrečné práce
Učitelé
Výzkum a projekty

Máš chuť se o nás dozvědět více

Naše aktivity pro veřejnost
Náš výzkum a projekty
Další vzdělávání
Naši absolventi
O geomatice
Kontakty

Projekty

Aktuální projekty

Výzkum a vývoj inteligentních komponent pokročilých technologií pro plzeňskou metropolitní oblast (InteCom)

2018–2022, Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání, č. CZ.02.1.01/0.0/0.0/17_048/0007267, koordinátor: ZČU, Hlavní řešitel: Eduard Janeček

Cílem projektu InteCom jsou výzkumné a vývojové práce, které umožní urychlit transfer výsledků z teorie systémů, řízení, umělé inteligence a zpracování informací do inteligentních komponent řízení, monitorování, diagnostiky a rozhodování v pokročilých technologiích. Cílem je vyvinout a v laboratorních podmínkách otestovat IT technologie (převážně jako software nebo průmyslové digitální systémy) škálovatelné cenou a výkonovými parametry tak, aby výsledky mohly být efektivně využitelné i v malých a středních firmách. Výzkum přinese nové znalosti, nové metody a algoritmy zaměřené na jejich reálnou aplikovatelnost v průmyslu i ve veřejné sféře. Projekt navazuje na témata, při jejichž řešení již v minulosti dosáhl řešitelský kolektiv prokazatelně výborných výsledků, a to i v mezinárodním kontextu, anebo témata s osvojenými znalostmi, která se zdají být velmi perspektivní z hlediska svého uplatnění v praxi.

DIGITAL URBAN EUROPEAN TWINS (DUET)

2019–2022, Program Horizon 2020, č. 870697, koordinátor: VLAAMSE GEWEST (Belgie), hlavní řešitel: Tomáš Mildorf

DUET je inovační projekt navržený tak, aby využíval pokročilé možnosti cloudu a vysoce výkonných výpočetních systémů (HPC) k vývoji tradičního cyklu tvorby veřejné politiky pomocí velkých otevřených zdrojů dat. Cílem je přispět k tomu, aby se rozhodování veřejného sektoru stalo v krátkodobém i dlouhodobém horizontu demokratičtějším a účinnějším, a to vývojem a používáním digitálních dvojčat (digital twins) pro zkoumání a experimentování politických dopadů v celých městech a regionech. Tyto digitální repliky městského systému:

  • posílí každodenní správu měst tím, že pomohou městským manažerům rychle reagovat na události v reálném čase rychlým experimentováním s různými dopady na rozhodnutí, a
  • zajistí, aby dlouhodobější politická rozhodnutí byla účinnější a důvěryhodné tím, že umožní městským manažerům z různých jednotek zkoumat a diskutovat s občany a podniky o městských otázkách vizuálním a snadno stravitelným způsobem prostřednictvím společného pohledu.

Locally organized transition of urban sustainable spaces (LOTUS)

2019–2022, Erasmus+ Program – Strategic Partnerships for higher education, č. 870697, koordinátor: Hochschule Kehl (Německo), hlavní řešitel: Tomáš Mildorf

Cílem projektu LOTUS je navrhnout nástroje, které potřebují učitelé vysokoškolského vzdělávání k plnění této úlohy vytvořením interaktivního vzdělávacího programu, který umožní budoucím evropským urbanistům, architektům a administrativním pracovníkům, kteří vedou komunity k zelenější budoucnosti a přenášejí úspěšné koncepty a národní kontexty. Projektoví partneři navrhnou učební plán, který se bude používat v různých oborech zaměřených na studiu městského urbanismu nebo energetického plánování.

NaSaPO – Národní sada prostorových objektů

2019–2021, TAČR BETA2, TITIMV706IP01 a předcházející TITIMV706. Hlavní příjemce: Západočeská univerzita v Plzni, Vedlejší příjemci: GEOREAL, s. r. o., T-MAPY, s. r. o.

Cílem projektu je vytvořit koncepci NaSaPO, která bude vymezovat základní technické parametry a vlastnosti NaSaPO a dále specifikovat podmínky pro institucionální a organizační zajištění NaSaPO jako zdroje garantovaných dat. V rámci koncepce zpracovat podklady pro legislativní ukotvení NaSaPO. Stanovení, jaká data budou fakticky tvořit obsah NaSaPO, kdo bude jaká data garantovat, podmínky a pravidla jejcih poskytování a sdílení. Je nutné stanovit náklady na pořízení, správu a poskytování/sdílení dat a způsob financování ze strany jednotlivých garantů. Součástí potřeby je i vypracování koncepce správy prostorových dat a informací v informačních systémech veřejné správy.

Aggregate Farming in the Cloud (AFarCloud)

2018–2021, Program Horizon 2020 ECSEL JU, projekt č. 783221, koordinátor: UNIVERSIDAD POLITECNICA DE MADRID (Španělsko), hlavní řešitel: Martin Čech (KKY), Tomáš Mildorf (KGM), Přemysl Brada (KIV)

AFarCloud addresses the urgent need for a holistic and systematic approach. It will provide a distributed platform for autonomous farming, which will allow the integration and cooperation of Cyber Physical Systems in real-time for increased agriculture efficiency, productivity, animal health, food quality and reduced farm labour costs. This platform will be integrated with farm management software and will support monitoring and decision-making, based on big data and real time data mining techniques.
AFarCloud also aims to make farming robots accessible to more users by enabling farming vehicles to work in a cooperative mesh, opening up new applications and ensuring re-usability, as various standard vehicles can combine their capabilities in order to boost farming efficiency.

Teorie zpracování gradientů vyšších řádů a jejich použití v geodézii

2018–2020, Program GAČR, projekt č. 18-06943S , koordinátor: ZČU, hlavní řešitel: Pavel Novák

Gradienty geopotenciálu jsou nyní pozorovatelnými veličinami. Pro jejich zpracování je nutno odvodit matematické nástroje a implementovat výpočetní algoritmy včetně jejich vzájemných transformací a prodlužovaní prostorem. Základní modely založené na integrálních rovnicích byly odvozeny během posledních tří let ve sférické i sferoidální aproximaci. Spektrální a prostorové vlastnosti odpovídajících integračních jader byly analyzovány a testovány pomocí syntetických dat. Aby bylo možné použít jejich plný potenciál při zpracování velkého množství reálných dat, je nutné tento aparát doplnit a vybavit nástroji umožňujícími kombinaci různorodých dat, šíření chyb, stabilní řešení inverzních úloh a výpočet chyb souvisejících s omezením integrační domény. Takto doplněný aparát bude použit pro podporu realizace výškového systému.

Hlavním cílem projektu je odvození a implementace nástrojů pro kombinované zpracování gradientů geopotenciálu, které budou zohledňovat jejich různorodost, charakteristiky šumu, spektrální obsah a nedokonalé vzorkování v prostoru, za účelem podpory realizace světového výškového systému.

Data-Driven Bioeconomy (DataBio)

2017–2020, Program Horizon 2020, projekt č. 732064, koordinátor: INTRASOFT INTERNATIONAL SA (Belgie), hlavní řešitel: Tomáš Mildorf

Projekt DataBio se zaměřuje na produkci nejkvalitnějších surovin v biohospodářství (zemědělství, lesnictví a rybolovu) tak, aby se potraviny, energie a další biomateriály vyráběly s důrazem na odpovědnost a udržitelnost.
Projekt navrhuje zapojit nejmodernější platformu pro velká data (Big Data) nad současnou existující infrastrukturu a řešeními partnerů projektu. Práce bude založena na průběžné spolupráci expertů jak z řad koncových uživatelů, tak z řad společností poskytující technologie pro platformu. Stejně tak budou zapojeny bioekonomické a technologické výzkumné instituce.
Vybrané pilotní aplikace a koncepty budou implementovány s využitím inovativních metod a nástrojů, do kterých budou vstupovat experti a koncoví uživatelé z bioekonomického sektoru a dalších zúčastněných stran a budou specifikovat požadavky na řešení pro experty z oboru ICT, Big Dat a pozorování Země (Earth Observation) a dalších.
Široké spektrum partnerů projektu dokládá pokrytí zkoumané oblasti od výzkumných institucí a technologických firem až po koncové uživatele v zemědělství, lesnictví a rybolovu. Konsorcium projektu se skládá ze 48 partnerů ze 17 zemí, z čehož je 14 členy EU.

Úspěšně ukončené projekty

Peregrinus Silva Bohemica

Terezín

What’s the plan?

p4b

Prostorová evidence kulturního dědictví

Kozel

VisualHealth

VisualHealth

Přehled všech úspěšně realizovaných projektů na katedře geomatiky.

RSS Novinky

  • Oddělení sběru dat Plzeň (ZÚ) hledá kolegu/kolegyni na pozici GEOGRAF/GEOGRAFKA 11.1.2021 Pavel Hájek
  • Geomatici a jejich výzkum pod záštitou Mezinárodní geodetické asociace 4.1.2021 Pavel Hájek
  • Možnost uplatnění - výběrové řízení na pozici "cyklokoordinátor - pracovník vztahů k veřejnosti" v Plzni 22.12.2020 Pavel Hájek
  • Kolega Michal Šprlák se podílel na jedinečném výzkumu hustoty kůry a gravitačního pole Měsíce 6.11.2020 Pavel Hájek
  • Virtuální prohlídka a debata v úřadu Evropské komise pro mezinárodní spolupráci a rozvoj (DEVCO) 5.10.2020 Pavel Hájek
  • Nabídka práce či brigády od POZEMKOVÉ ÚPRAVY K + V s.r.o. 15.9.2020 Pavel Hájek
  • JIŽ NENÍ AKTUÁLNÍ :-( Brigáda - tvorba tematických map 2.7.2020 Otakar Čerba
  • Nabídka studijních a výzkumných pobytů v Japonsku 8.6.2020 Pavel Hájek
  • Možnost doktorátu + PostDoc pozice na Norwegian University of Life Sciences (NMBU) 22.5.2020 Pavel Hájek
  • Možnost brigády - anotování české lokalizace pro Natural Language Processing engine firmy D-Tag 8.4.2020 Pavel Hájek
  • NTIS
  • FAV
  • ZČU
Created by department of Geomatics