Aktuální projekty
Vytvoření dynamického digitálního modelu ulice pro potřeby autonomního řízení v Plzni
Projekt výzkumu a vývoje řešený v programu DOPRAVA 2020+ je realizovaný v letech 2022 – 2024 se zaměřením na oblast Transport planning and social aspects of transport (transport engineering to be 2.1).
Cílem projektu bude pilotně otestovat a definovat možnosti využití HD map pro potřeby autonomní mobility. Během projektu bude vytvořen testovací úsek, který bude vybaven dodatečnou senzorikou, která bude umožňovat v reálném čase detekovat překážky na vozovce a v jejím okolí. Na tomto úseku se budou zároveň pohybovat testovací vozidla, která budou vybavena další senzorikou pro detekci mimořádností na vozovce. Data budou zároveň přenášena na server, kde budou implementována do vytvořených HD map testovacího úseku a část také do stávajícího 3D modelu města Plzně. Vznikne tak dynamický digitální model (tzv. digitální dvojče) pilotního úseku. Na základě provedených testů na závěr vznikne metodika, která bude jasně definovat požadavky na dynamické HD mapy pro potřeby autonomního mobility.
Smart, digitalized components and systems for data-based Agriculture and Forestry (AGRARSENSE)
2023-2025, Funded under Digital, Industry and Space, ID: 101095835, hl. koordinátor: KOMATSU FOREST AB (SWE)
Food security is a global challenge and is impacted by, rapidly compounding effects including climate change, supply chains, human labour shortages, driving the need for traceability, and technological innovation and automation to name a few. The latest important price increases of agricultural row products show the limitations of the available resources.
Through this Joint Undertaking, the AGRARSENSE consortium of 57 partners (including 4 affiliates) plan to take agricultural technology and productivity to the next level, beyond the State-of-the-Art, by combining some of the most advanced organisational capabilities from across European industrial 16 Large Enterprises, 25 SMEs and 16 Research & Technology Organisations (RTOs), from 15 countries.
The development of the most advanced sensory and autonomous agricultural capabilities requires a sophisticated governance structure, ensuring that all partners are aligned across Use Cases and Work Package deliveries. The AGRARSENSE consortium has one of the world’s leaders in Forestry automation, Komatsu, as Project Coordinator. The AGRARSENSE project goal of creating a holistic ecosystem of sensory and automated capabilities will further extend Europe’s lead in optimizing and securing agricultural value chains.
To drive such an ambitious impact agenda, we have selected seven Use Cases which will, collectively, contribute to solving the challenges outlined. These Use Cases are Greenhouses (UC1), Vertical Farming (UC2), Precision Viticulture (UC3), Agri robotics (UC4), Autoforest (UC5), Organic Soils & Fertilizers (UC6) and Water (UC7). These Use Cases are fused together by the most advanced hardware, software and system integration technologies, which will drive new solutions for partners and the collective AGRARSENSE impacts at scale.
Příklady úspěšně ukončených projektů
Peregrinus Silva Bohemica
Terezín
What’s the plan?
Prostorová evidence kulturního dědictví
VisualHealth
Přehled všech úspěšně realizovaných projektů na katedře geomatiky.