Aktuální projekty
Výzkum a vývoj inteligentních komponent pokročilých technologií pro plzeňskou metropolitní oblast (InteCom)
2018–2022, Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání, č. CZ.02.1.01/0.0/0.0/17_048/0007267, koordinátor: ZČU, Hlavní řešitel: Eduard Janeček
Cílem projektu InteCom jsou výzkumné a vývojové práce, které umožní urychlit transfer výsledků z teorie systémů, řízení, umělé inteligence a zpracování informací do inteligentních komponent řízení, monitorování, diagnostiky a rozhodování v pokročilých technologiích. Cílem je vyvinout a v laboratorních podmínkách otestovat IT technologie (převážně jako software nebo průmyslové digitální systémy) škálovatelné cenou a výkonovými parametry tak, aby výsledky mohly být efektivně využitelné i v malých a středních firmách. Výzkum přinese nové znalosti, nové metody a algoritmy zaměřené na jejich reálnou aplikovatelnost v průmyslu i ve veřejné sféře. Projekt navazuje na témata, při jejichž řešení již v minulosti dosáhl řešitelský kolektiv prokazatelně výborných výsledků, a to i v mezinárodním kontextu, anebo témata s osvojenými znalostmi, která se zdají být velmi perspektivní z hlediska svého uplatnění v praxi.
DIGITAL URBAN EUROPEAN TWINS (DUET)
2019–2022, Program Horizon 2020, č. 870697, koordinátor: VLAAMSE GEWEST (Belgie), hlavní řešitel: Tomáš Mildorf
DUET je inovační projekt navržený tak, aby využíval pokročilé možnosti cloudu a vysoce výkonných výpočetních systémů (HPC) k vývoji tradičního cyklu tvorby veřejné politiky pomocí velkých otevřených zdrojů dat. Cílem je přispět k tomu, aby se rozhodování veřejného sektoru stalo v krátkodobém i dlouhodobém horizontu demokratičtějším a účinnějším, a to vývojem a používáním digitálních dvojčat (digital twins) pro zkoumání a experimentování politických dopadů v celých městech a regionech. Tyto digitální repliky městského systému:
- posílí každodenní správu měst tím, že pomohou městským manažerům rychle reagovat na události v reálném čase rychlým experimentováním s různými dopady na rozhodnutí, a
- zajistí, aby dlouhodobější politická rozhodnutí byla účinnější a důvěryhodné tím, že umožní městským manažerům z různých jednotek zkoumat a diskutovat s občany a podniky o městských otázkách vizuálním a snadno stravitelným způsobem prostřednictvím společného pohledu.
Locally organized transition of urban sustainable spaces (LOTUS)
2019–2022, Erasmus+ Program – Strategic Partnerships for higher education, č. 870697, koordinátor: Hochschule Kehl (Německo), hlavní řešitel: Tomáš Mildorf
Cílem projektu LOTUS je navrhnout nástroje, které potřebují učitelé vysokoškolského vzdělávání k plnění této úlohy vytvořením interaktivního vzdělávacího programu, který umožní budoucím evropským urbanistům, architektům a administrativním pracovníkům, kteří vedou komunity k zelenější budoucnosti a přenášejí úspěšné koncepty a národní kontexty. Projektoví partneři navrhnou učební plán, který se bude používat v různých oborech zaměřených na studiu městského urbanismu nebo energetického plánování.
NaSaPO – Národní sada prostorových objektů
2019–2021, TAČR BETA2, TITIMV706IP01 a předcházející TITIMV706. Hlavní příjemce: Západočeská univerzita v Plzni, Vedlejší příjemci: GEOREAL, s. r. o., T-MAPY, s. r. o.
Cílem projektu je vytvořit koncepci NaSaPO, která bude vymezovat základní technické parametry a vlastnosti NaSaPO a dále specifikovat podmínky pro institucionální a organizační zajištění NaSaPO jako zdroje garantovaných dat. V rámci koncepce zpracovat podklady pro legislativní ukotvení NaSaPO. Stanovení, jaká data budou fakticky tvořit obsah NaSaPO, kdo bude jaká data garantovat, podmínky a pravidla jejcih poskytování a sdílení. Je nutné stanovit náklady na pořízení, správu a poskytování/sdílení dat a způsob financování ze strany jednotlivých garantů. Součástí potřeby je i vypracování koncepce správy prostorových dat a informací v informačních systémech veřejné správy.
Aggregate Farming in the Cloud (AFarCloud)
2018–2021, Program Horizon 2020 ECSEL JU, projekt č. 783221, koordinátor: UNIVERSIDAD POLITECNICA DE MADRID (Španělsko), hlavní řešitel: Martin Čech (KKY), Tomáš Mildorf (KGM), Přemysl Brada (KIV)
AFarCloud addresses the urgent need for a holistic and systematic approach. It will provide a distributed platform for autonomous farming, which will allow the integration and cooperation of Cyber Physical Systems in real-time for increased agriculture efficiency, productivity, animal health, food quality and reduced farm labour costs. This platform will be integrated with farm management software and will support monitoring and decision-making, based on big data and real time data mining techniques.
AFarCloud also aims to make farming robots accessible to more users by enabling farming vehicles to work in a cooperative mesh, opening up new applications and ensuring re-usability, as various standard vehicles can combine their capabilities in order to boost farming efficiency.
Teorie zpracování gradientů vyšších řádů a jejich použití v geodézii
2018–2020, Program GAČR, projekt č. 18-06943S , koordinátor: ZČU, hlavní řešitel: Pavel Novák
Gradienty geopotenciálu jsou nyní pozorovatelnými veličinami. Pro jejich zpracování je nutno odvodit matematické nástroje a implementovat výpočetní algoritmy včetně jejich vzájemných transformací a prodlužovaní prostorem. Základní modely založené na integrálních rovnicích byly odvozeny během posledních tří let ve sférické i sferoidální aproximaci. Spektrální a prostorové vlastnosti odpovídajících integračních jader byly analyzovány a testovány pomocí syntetických dat. Aby bylo možné použít jejich plný potenciál při zpracování velkého množství reálných dat, je nutné tento aparát doplnit a vybavit nástroji umožňujícími kombinaci různorodých dat, šíření chyb, stabilní řešení inverzních úloh a výpočet chyb souvisejících s omezením integrační domény. Takto doplněný aparát bude použit pro podporu realizace výškového systému.
Hlavním cílem projektu je odvození a implementace nástrojů pro kombinované zpracování gradientů geopotenciálu, které budou zohledňovat jejich různorodost, charakteristiky šumu, spektrální obsah a nedokonalé vzorkování v prostoru, za účelem podpory realizace světového výškového systému.
Data-Driven Bioeconomy (DataBio)
2017–2020, Program Horizon 2020, projekt č. 732064, koordinátor: INTRASOFT INTERNATIONAL SA (Belgie), hlavní řešitel: Tomáš Mildorf
Projekt DataBio se zaměřuje na produkci nejkvalitnějších surovin v biohospodářství (zemědělství, lesnictví a rybolovu) tak, aby se potraviny, energie a další biomateriály vyráběly s důrazem na odpovědnost a udržitelnost.
Projekt navrhuje zapojit nejmodernější platformu pro velká data (Big Data) nad současnou existující infrastrukturu a řešeními partnerů projektu. Práce bude založena na průběžné spolupráci expertů jak z řad koncových uživatelů, tak z řad společností poskytující technologie pro platformu. Stejně tak budou zapojeny bioekonomické a technologické výzkumné instituce.
Vybrané pilotní aplikace a koncepty budou implementovány s využitím inovativních metod a nástrojů, do kterých budou vstupovat experti a koncoví uživatelé z bioekonomického sektoru a dalších zúčastněných stran a budou specifikovat požadavky na řešení pro experty z oboru ICT, Big Dat a pozorování Země (Earth Observation) a dalších.
Široké spektrum partnerů projektu dokládá pokrytí zkoumané oblasti od výzkumných institucí a technologických firem až po koncové uživatele v zemědělství, lesnictví a rybolovu. Konsorcium projektu se skládá ze 48 partnerů ze 17 zemí, z čehož je 14 členy EU.
Úspěšně ukončené projekty
Peregrinus Silva Bohemica
Terezín
What’s the plan?
Prostorová evidence kulturního dědictví
VisualHealth
Přehled všech úspěšně realizovaných projektů na katedře geomatiky.